Sürekli ders çalışıyorsunuz fakat netleriniz bir türlü artmıyor mu? Birçok öğrenci de sizinle aynı prob-lemi yaşıyor ve buna bağlı olarak motivasyonları düşüyor. Emeklerinizin boşa gittiğini hissediyor olmanız el-bette motivasyon düşürücü bir durum. Fakat netlerinizi artırmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Artık “Netle-rim artmıyor, netlerimi nasıl arttırabilirim?” sorusuyla uğraşmak yerine direkt çözüme odaklanabileceksiniz. Peki ya net yükseltme taktikleri nelerdir?

1) Soruların Tamamını Okuyun

Sınavlarda yapılan en büyük hatalardan biri, vakit kaybetmemek adına sorunun tamamını okumadan işaretlemektir. Soru, kolay bir soru olabilir. Fakat süreden tasarruf etmek adına yaptığınız bu hareket, size ek-si puan olarak dönebilir. Bundan dolayı soruyu biliyor olduğunuzu düşünseniz bile yine de sorunun ve şıkların tamamını okumak yararınıza olacaktır.

2) İstenilene Odaklanın

Özellikle paragraf sorularında yapılan en sık hata istenilene odaklanmamaktır. Öğrencilerin birçoğu, paragraf sorularında şıkları okurken “gerçekte” hangisinin doğru ya da mantıklı olduğuna göre cevabı işaretliyor. Pa-ragraf sorularında unutmamanız gereken nokta şıklardan hangisinin size göre doğru olduğuna değil, soruda istenilen şeye odaklanmanız gerektiğidir.

3) Sürenizi Kontrol Altına Alın

Deneme sınavlarında öğrenciler bir soru üzerinde gerektiğinden fazla vakit harcayabiliyorlar. Bu du-rum genellikle çözülebileceği düşünülen kolay görünümlü sorularda meydana geliyor. Evet, o soruyu normal-de olsa belki de gerçekten rahatça çözebilirdiniz. Ama şu an sınavdasınız ve süreniz sınırlı. Bunun bilincinde hareket ederek o soruya daha sonra dönmek üzere bir işaret bırakın ve sınavınıza devam edin.

4) Mola Verin

Mola mı? Deneme sınavında mı? Evet! Sınavda ufak molalar vermeniz odaklanmanızı arttıracak ve daha berrak bir zihinle devam edebileceksiniz. Bu molalar elbette çok kısa molalar olacak. Örneğin her sayfa sonunda 5-10 saniyelik, her ders sonunda da 1 dakikalık molalar verebilirsiniz. Bunun zamanlamasını en iyi yapacak kişi yine sizsiniz.

5) Yanlışlarınızı Sorun

Geldik en önemli noktaya. Netlerinizi arttırma konusundaki en kritik adım, yanlışlarınızı sormaktır. Netlerinizi arttırmanızın en iyi yolu, yanlışlarınızı azaltmanızdır. Yanlışlarınızı da ancak ve ancak doğrusunu öğrenerek azaltabilirsiniz. Bundan dolayı hem evde/okulda test çözerken hem de deneme sınavlarından son-ra mutlaka ve mutlaka yanlışlarınızı ya arkadaşlarınıza ya da öğretmenlerinize sorarak doğrusunu öğrenme-niz gerekiyor. Ve tekrar en önemlisi o soruları kendin bir daha çözmelisin o zaman pekişir. Böylelikle ileride benzer soru tipleriyle karşılaştığınız zaman soruya nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilecek ve bir önceki sınav-da yanlış yaptığınız soruyu doğru yapacağınızdan dolayı da potansiyel netlerinizi artıracaksınız.

Net arttırma taktikleri genel olarak bu şekildeydi. Sizler de bu yöntemler sayesinde deneme sınavlarında net arttırma konusunda daha başarılı birer öğrenci olabileceksiniz.

Sınavlarda Netleri Arttırmanın 5 Garanti Yolu