Sınavlara hazırlanırken herkesin muhakkak kendine göre bazı yöntemleri oluyor. Bunlar bazen gerçekten etkili, bazen ise etkili gibi görünen fakat uzun vadede zararı dokunan yöntemler olabiliyor. Peki sınavlara hazırlanırken yapılan en sık hatalar neler?

1) Bahane Üretmek

Hem sınava hazırlık döneminde hem de hayatımızda genel olarak en sık yaptığımız hatalardan biri de sürekli bahane üretiyor olmamızdır. Bir şeyleri yapmıyorsak bahanemiz daima hazırdır. Peki ya bahane üretmek sizce hayatınızı nasıl etkiliyor? “Spor yapmaya haftaya başlıyorum. Bi’ yaz gelsin hemen o filmleri izleyeceğim.Pazartesi günü ders çalışmaya başlayacağım.” cümlelerinden en az 1’i size tanıdık geldiyse bir şeyleri geç olmadan hemen değiştirmeniz gerekiyor.

2) Mezuna Kalırım Diye Düşünmek

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için; sınav dönemindeki düşülmemesi gereken en önemli hatalardan biri de mezuna kalırım diye düşünüp çalışmayı bırakmaktır. Özellikle sınava birkaç ay kala öğrencilere gelen bıkkınlık hissiyle beraber “Seneye tekrar hazırlanırım, ne olacak ki?” düşüncesi çok tehlikelidir. Elbette sınavı ilk yıl kazanmak zorunda değilsiniz. 2. hatta 3. yıl kazanmak hayatın sonu değil. Fakat buradaki tehlikeli nokta, sınava seneye hazırlanırım deyip o sene hazırlanmayı bırakmaktır. Seneye hazırlanmaya karar verildiğinde yapılması gereken en doğru şey, o sene de var gücünüzle sınava çalışmak olacaktır. Eğer tüm çabalarınıza rağmen olmazsa o zaman seneye hazırlanırsınız. Ki zaten seneye sınava girecek olsanız bile o sene çalışmanızın size bir zararı değil, aksine faydası olacaktır.

3) Uykudan Ödün Vermek

Bazı geceler sorularınız yetişmedi diye kahvenizi içip gece geç saatlere, hatta sabaha kadar ders çalışıp soru çözmek isteyeceksiniz. Özellikle sınav dönemi yaklaştıkça bu daha sık olacaktır. Fakat unutmamanız gereken nokta, her ne kadar çok klişe olsa da, önemli olan çok çalışmak değil, verimli ve düzenli çalışmaktır. Ayrıca gün içerisindeki veriminizi korumak için de yeterince uyumuş olmanız gerektiğinden geceleri çalışmak yapılmaması gereken şeyler arasında yer alıyor. Sonuçta sınavlar sabah yapılıyor. Gece çalışmak en büyük hatadır.

4) Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

Müzik dinlemek bazen odaklanmamızı bazen rahatlamamızı bazen de motive olmamızı sağlar. Ancak çalışırken bu durum koşula ve müzik türüne değişkenlik gösterir. Yeni öğrenilen bir konuya çalışırken verimi artırmak ve kalıcı öğrenmeyi sağlamak için kesinlikle müzik dinlenmemeli. Beni etkilemez diye düşünen öğrencilere bir not : “sınavda sana müzik dinletilmeyecek”. Konsantrasyonunu müzikle sağlamaya çalışan öğrenciler sınavlarda başarısız olma ihtimali daha yüksektir. Dışarıdan gelen seslerden daha çok etkilenir ve dikkati daha çabuk dağılır.

5) Konuları Bir Arada Götürememek

Ders çalışırken yaşanan en büyük problemlerden biri de AYT ve TYT konularını bir arada götürememektir. Öğrenciler genellikle önce TYT’yi bitirip ardından AYT konularını çalışmaya karar verirler fakat bu hataya kesinlikle düşülmemesi gerekir. Sınav YKS sınavıdır. TYT ve AYT sınavına arka arkaya girileceği gerçeği unutulmamalıdır. TYT ve AYT konuları aynı anda götürülmeli ve sınavdan en az 1-2 ay önce bitirilmelidir.

6) Deneme Sınavlarını İhmal Etmek

Sınav döneminde gereken önemin verilmediği şeylerin ilk sıralarında deneme sınavları yer alıyor. Deneme sınavı, emeklerinizin karşılığını görebilmek için eşsiz bir fırsattır. Ayrıca eksiklerinizi tespit etmek de deneme sınavlarının en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Çalışmaya devam edip ilerleyebilmeniz için önce “neye çalışmanız gerektiğini” tayin etmeniz gerekmektedir. Bunu tayin edebilmenin de en iyi yolu, deneme sınavlarına girip hatalarınızı görmekten geçer. Dolayısıyla sınav yılınız boyunca karşınıza çıkan bütün deneme sınavlarına girmeye çalışmanız yararınıza olacaktır.

7) Soru Sormamak

Deneme sınavlarına girip yanlışlarınızı tespit ettiniz. Peki ya yanlışları tespit etmek, bunların giderilmesi için yeterli mi? Elbette hayır. Gerek deneme sınavlarında gerekse evde/okulda çözdüğünüz testlerde yanlış yaptığınız her bir soruyu öğretmenlerinize ya da arkadaşlarınıza sorarak doğrusunu öğrenmeniz ve tekrar amaçlı aynı soruları yeniden kendinizin çözmesidir. İlerleyen zamanlarda benzer soru tipleri karşınıza çıkınca yapabilin. Ayrıca netlerinizi artırmanın da kilit yolu yanlışlarınızı sormak ve yeniden çözmekten geçiyor. Çekinmeyin, üşenmeyin, sorun!

8) Okuldan Faydalanmamak

Bu madde, özellikle devlet okulunda okuyup da kursa/özel derse giden öğrencilere yönelik bir madde. Devlet okulunda okuyup da dışarıdan destek alan öğrencilerin tamamına yakını, “Nasıl olsa dışarıdan ders alıyorum, okulda dinlememe gerek yok.” mantığıyla hareket ediyor. Fakat bu mantık yerine “Ne alırsam kâr.” düşüncesiyle hareket edilirse ancak o zaman istenilen verime ulaşılabilir.

Sınav senesi yapılmaması gerekenleri listeledik. Yukarıdaki maddelere dikkat ettiğiniz takdirde; öğrenerek, bol tekrarlı, keyifli ve başarılı bir yıl geçirebilirsiniz.

Sınavlara Hazırlıkta Yapılmaması Gereken 8 Kritik Hata